متریال طلای پرینتر سه بعدی

شروع موضوع توسط javaherat ‏6 نوامبر 2017 در انجمن متریالهای پرینتر سه بعدی

 1. javaherat

  javaherat عضو جدید

  [​IMG]

  این متریال پرینترهای سه بعدی از طلای قیراط (karat-carat و با توجه به کمپانی سازنده) 14 تا 18 جامد تشکیل یافته و برای افزایش سختی و چگالی با آلیاژهای دیگر ترکیب شده است: با توجه به میزان این ترکیبات، رنگ سفید یا نقره ای درخشان تا طلایی قابل دستیابی میباشد. متریال طلای پرینت سه بعدی، روکشی از طلا نیست بلکه کل جواهر از طلای 14 تا 18 عیار ساخته میشود.

  [​IMG]
  • حداقل ضخامت دیواره:‌ 0.8 میلیمتر
  • حداقل جزییات سطح: 0.35 میلیمتر
  • دقت چاپ: حداقل به میزان ±5% (شامل پولیشکاری و متغیرهای هندسی) و میانگین به میزان ±2% (±0.1 mm )
  • حداکثر ابعاد ساخت:‌ 88x88x125 mm
  • میزان فضای قابل دستیابی (Clearance) بین دو سطح: 0.3 میلیمتر
  • امکان تورفتگی دو سطح دریکدیگر یا احاطه شدگی (Interlocking or Enclosed Parts): ندارد
  هزینه متریال طلای پرینت سه بعدی بر اساس اندازه مدل با واحد مترمکعب اندازه‌گیری میشود.

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  متریال طلا برای ساخت جواهرات گرانقیمت کاربرد وسیعی یافته است و در خارج از ایران، سرویس دهنده های ابری پرینت سه بعدی آنرا با قیمت مناسب برای عموم افراد نیز فراهم کرده اند.

  تکنیک پرینت سه بعدی متریال طلا

  [​IMG]

  برای استفاده از فلز طلا در چاپ سه بعدی از فناوری موم (Wax) و قالبگیری (lost wax casting) استفاده میگردد. تکنیک پرینت سه بعدی wax خود از شاخه‌های ساخت لایه افزایشی نوری Stereolithography (رزین حساب به نور) و Fused Deposition Modeling (در اینجا فیلامنت موم یا واکس) میباشد. در این شیوه نیز مباحثی مثل ساپورتگذاری (Support structures) برای جلوگیری از دفورمه شدن قسمتهای آویزان انجام می‌شود (ساپورتهای نگهدارنده،‌ در نرم‌افزار به صورت هوشمند ساخته و پس از چاپ مدل از آن جدا میگردد). پس از حذف زوائد اضافه و تمیز کردن مدل رزینی یا مومی ساخته شده،‌ آنرا برای قالبگیری آماده میکنند: مدل را در محفظه حاوی گچ مایع غوطه ور کرده و پس از خشک شدن و حرارت دیدن (که مدل موم یا رزین حذف میشود)،‌ درون این محفظه گچی،‌ قالبی توخالی از مدل ساخته شده است که آماده جاری کردن فلز طلا در آن خواهد بود. وقتی طلای مذاب سرد شد، بلوگ گچ را شکسته و مدل متریال طلای ساخته شده کمی پولیشکاری می‌شود تا درخشندگی خود را بازیابد. اکنون جواهری زیبا از جنس طلا با عیار بالا (به همراه جزییات سطح و پیچیدگی هندسی جذاب) خواهید داشت.

  [​IMG]
   
  آخرین ویرایش: ‏6 نوامبر 2017
  [email protected] از این پست تشکر کرده است.

به اشتراک بگذارید