متریال تمام رنگی پرینتر سه بعدی

شروع موضوع توسط hamkaraval@1 ‏15 اکتبر 2017 در انجمن متریالهای پرینتر سه بعدی

 1. hamkaraval@1

  hamkaraval@1 Administrator

  انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی [​IMG]

  با توجه به محبوبیت فعالیت مرکز دووب در پاساژ پالادیوم تهران که ارائه دهنده خدمات اسکن سه بعدی کاملی از بدن شخص بوده و سپس مجسمه ده سانتی از آن فرد به صورت رنگی چاپ میشود، بر آن شدیم تا درباره پرینترهای سه بعدی رنگی و روند کارکرد آن توضیحی دهیم.

  انجمن پرینتر سه بعدی

  نکته:‌ پرینترهای سه بعدی رنگی متریال پودر در ایران به جهت قیمت بسیار بالا و عدم پشتیبانی فنی قابلیت تجاری شدن نداشته اند و مرکز تجاری دووب تهران نیز بالغ بر یک میلیارد برای اسکن و پرینتر رنگی هزینه کرده است. برای کاربران خانگی تنها یک نوع پرینتر سه بعدی FDM شرکت xyz موجود است که همان فیلامنت (ترموپلاستیک) را مصرف میکند و هنگام ساخت با کاتریج جوهر افشان سطح مدل رنگ میشود. جهت اطلاعات بیشتر درباره این چاپگر روی عکس بالا کلیک کنید.

  خب برگردیم به پرینترهای رنگی متریال پودر کامپوزیت:
  مدلهایی که با مواد multicolor پرینت سه بعدی تولید می‌شوند از ترکیب پودر گرانولار تشکیل شده‌اند. ماده multicolor تنها متریال تمام رنگی پرینترهای سه بعدی «بایندر جت» برای مدلسازی با قیمت مناسب است. این نوع متریال به صورت اختصاصی برای دموسازی مدلها کاربرد دارد. سطح مدل چاپ شده بوسیله این متریال، کمی شنی یا دانه ای به نظر میرسد.

  [​IMG]
  1. حداقل ضخامت دیواره: 1.7 تا 0.2 میلیمتر
  2. حداقل جزییات قابل دستیابی: 0.8 تا 1 میلیمتر
  3. ضریب دقت (رزولوشن): مناسب
  4. حداکثر اندازه قابل دستیابی (میانگین): 254x381x204 میلیمتر
  5. وضوح: 0.4 میلیمتر
  هزینه پرینت سه بعدی با ماده «مولتی کالر» بستگی به اندازه شی چاپ شده دارد و بر حسب مترمکعب میباشد.


  کاربردهای متریال تمام رنگی پرینتر سه بعدی

  ماده تمام رنگی یا multicolor پرینت سه بعدی برای اشیاء با بیش از یک رنگ استفاده میشود. این اشیاء عمل‌کردی (همچون قطعات صنعتی) نیستند و یک مدل ثابت را تشکیل میدهند. پس برای مدلهای ثابت از نظر طراحی کاملاً دستتان باز است. ماکتهای معماری، تندیس، مجسمه و جوایز برای چاپ با این ماده کاملاً ایده‌آل هستند.
  [​IMG]

  تکنولوژی مورد استفاده متریال multicolor

  در فناوری پرینت سه بعدی ColorJet، شی از پایین به بالا به صورت لایه لایه ساخته میشود. یک غلتک،‌ پودر گرانول را روی پلتفرم مسطح قرار میدهد، نازل پرینتر قطرات بسیار ریز نوعی چسب را در نقاط خاصی قرار میدهد؛ بدین ترتیب یک لایه نازک از مدل ساخته میشود.

  پلتفرم پایین‌تر می‌رود و غلتک، لایه دیگری از پودر گرانول را پخش میکند. فرآیند رنگی کردن شی شبیه پرینترهای رنگی کاغذ است؛ تمامی رنگها از ترکیب 4 رنگ پیش‌فرض چسب به دست می آید. پس سطح کار تمام رنگی به صورت 24 بیت معادل 16.7 میلیون رنگ متفاوت خواهد بود.

  بعد از اتمام فرآیند پرینت، مدل شکننده میباشد ولی وقتی درون یک ابرچسب قرار بگیرد و با پوششی از ضد اشعه ماوراء بنفش اسپری شود، استحکام قابل قبولی وقتی در جایی ثابت قرار میگیرد، خواهد داشت.

  نکته: به تازگی غول تکنولوژی دنیا یعنی کمپانی HP، پرینترهای سه بعدی با متریال multicolor در استحکام بالا تولید کرده است به طوری که برای ساخت قطعات متحرک صنعتی نیز قابل استفاده میباشد.

  مزایای متریال multicolor

  • در تمام شرایط یک مدل تمام رنگی به نوع تک رنگ ارجحیت دارد و خواهان بیشتری نیز خواهد داشت. اغلب مدلهای نرم افزارهای سه بعدی سازی نیز تمام رنگی هستند.

  • اگر مدل سه بعدی به صورت نرم‌افزار تعیین رنگ نشده باشد،‌در صورت استفاده از ماده multicolor،‌ تک رنگ طوسی میشود.
   انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی انجمن پرینتر سه بعدی
  • رزولوشن معمول به صورت 600x540 dpi میباشد.

  • اشیاء ساخته شده با این مدل حتی با ابرچسب نیز همچنان شکننده و حساس هستند و باید با احتیاط حمل و نقل گردند.

  • هنگام مدلسازی نرم افزاری حداقل ضخامت دیواره باید در حدود 1.7 تا 2 میلیمتر باشد. این امر در حک نشانهای تجاری برابر با 0.8 تا 1 میلیمتر است.

  • حجمهای کوچک مثل سنجاق، انگشتان، شاخکها، مو کمتر از 0.8 ممکن است از پس فرآیند پرینت برنیایند.

  • سطح مدل با متریال multicolor به صورت ماسه ای یا زبر است ولی با اسپری ماده ضد UV حالت براق و صیقلی پیدا میکند.
  نکته: پس از اتمام فرآیند پرینت سه بعدی colorJet با متریال multicolor توسط برس مخصوص، دمنده، فرز مینیاتوری و روغن خاصی، باید سطوح پودری اضافه چسبیده به دور شی پاک شود.
   
  آخرین ویرایش: ‏11 اکتبر 2018

به اشتراک بگذارید